„Harfa” po raz drugi na Węgrzech

 

Nie ulega wątpliwości, że parafialny chór mieszany „Harfa”  jest najbardziej zapracowanym zespołem artystycznym w Imielinie. Pomijając coniedzielne śpiewanie w macierzystej świątyni oraz uświetnianie wszystkich kościelnych i miejskich uroczystości, chór odbył do tej pory (od 1983 roku) 35 (!) zagranicznych podróży koncertowych (Austria, Belgia, Czechy, Holandia, Litwa, Niemcy, Słowacja, Węgry, Włochy, Ukraina), w czasie których dał ponad 160 koncertów. Podczas wszystkich tych wyjazdów zespół promował przede wszystkim muzykę polską i miasto Imielin, prezentując się znakomicie, czego dowodem były i są zaproszenia na kolejne występy.

 

Chór mieszany „Harfa” w dniach 29.06 – 2.07.2018 już po raz drugi wyjechał z podróżą koncertową  na Węgry, na zaproszenie Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. Jana III Sobieskiego z Győr. Zespół uświetnił tam obchody Dni Św. Władysława – króla Węgier i patrona polonii węgierskiej.Następnego dnia po przyjeździe (30.06) w godzinach dopołudniowych chór udał się na próbę do barokowej Bazyliki O.O. Benedyktynów w Győr, a potem zwiedzał to piękne miasto.  W roli przewodnika wystąpił pochodzący z Polski Marek Wawrzyniec Rak, znany tamtejszy poeta i fraszkopisarz, który towarzyszył chórowi już podczas pierwszego pobytu „Harfy” w Győr, w listopadzie 2017 roku.

Po południu w siedzibie oddziału Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego na Węgrzech odbyło się spotkanie z zarządem i członkami tegoż stowarzyszenia. Były okolicznościowe przemówienia – głos zabrała m.in. przewodnicząca p. Anna Nemeth. Gospodarze ufundowali zespołowi poczęstunek, a później nastąpiły wspólne śpiewy pieśni patriotycznych i ludowych. Na fortepianie grał Roman Jochymczyk, na saksofonie Bożena Sikora.

Gospodarze otrzymali od zespołu obraz z pejzażem Imielina, okolicznościowe kubki oraz płyty chóru „Harfa”.

Wieczorem zespół uczestniczył we Mszy Św. w Bazylice ojców Bernardynów w Győr, podczas której chór dokonał węgierskiego prawykonania Mszy Łacińskiej A-dur R. Jochymczyka. Po mszy odbył się prawie godzinny koncert, w którego programie którego znalazły się arcydzieła klasyki światowej oraz muzyka polska powstała w okresie od XVIII do XX wieku. Licznie zgromadzona publiczność nagrodziła zespół długotrwałymi owacjami. Na organach grał i dyrygował R. Jochymczyk, a solistkami były: Katarzyna Skulska – sopran, Lucyna Ledwoń – flet i Bożena Sikora – saksofon.

Po koncercie odbyła się uroczysta kolacja z udziałem przedstawicieli miejscowych chórów „Palestrina” i „Akord”, proboszcza bazyliki Bognara Istvana oraz organisty i dyrygenta p. Tibora Katony. Wszyscy obecni otrzymali pamiątkowe kubki ufundowane przez Urząd Miasta Imielin.

 

Gospodarze podkreślali wysoki poziom artystyczny chóru „Harfa”, wyrażali uznanie dla dotychczasowych osiągnięć zespołu oraz chęć podtrzymania nawiązanych kontaktów, co być może zaowocuje w przyszłym roku przyjazdem chóru z Győr do Imielina.

 

W niedzielę 1 lipca o godz. 10:00 chór „Harfa” uświetnił swoim występem Mszę Św. odpustową w leżącym 30 km od Győr miasteczku Bársonyos. Po mszy odbył się krótki, owacyjnie przyjęty koncert, a potem spotkanie z mieszkańcami w miejscowym domu kultury. Obecny był burmistrz Bársonyos Kocsis Lajos, który otrzymał na pamiątkę obraz przedstawiający Imielińską kapliczkę. W spotkaniu uczestniczył także proboszcz miejscowego kościoła Szabo Gyula, który już w trakcie mszy zaprosił chór na przyszłoroczny odpust parafialny w Bársonyos przypadający 4 lipca. Ks. proboszcz otrzymał od nas cenny wizerunek imielińskiej kapliczki w srebrze.

Po obiedzie zespół udał się w dalszą podróż do Sopron (ok. 100 km).
Sopron to położone blisko austriackiej granicy miasto o historii sięgającej czasów prehistorycznych. Swoje warownie mieli tu już Rzymianie w III – IV w. p.n.e.

Później, aż do II wojny światowej było we władaniu potężnego rodu Esterházych.

W mieście roi się od różnego rodzaju zabytków, do których należy również klasztor    i Bazylika Dominikanów, w której chór miał koncert o godz. 19:00. Najpierw jednak odbyła się próba z miejscowym, bardzo dobrym chórem Fidelissima, z którym „Harfa” na zakończenie wieczoru zaśpiewała wspólnie dwa utwory: Ave Maria F. Liszta i Ave verum W. A. Mozarta. Wspólnymi utworami dyrygował gospodarz, czyli szef chóru Fidelissima Szilágyi Miklós, akompaniował R. Jochymczyk. Po koncercie zespół został zaproszony na kolację do klasztornego refektarza. Obecni byli członkowie chóru „Fidelissima” i dyrygent zespołu p. Szilágyi Miklós. Po kolacji wszyscy gospodarze otrzymali pamiątkowe kubki, a dyrygent dodatkowo obraz przedstawiający kapliczkę w Imielinie. 

Również chór z Sopron również wyraził chęć przyjazdu do Polski w przyszłym roku i być może wspólnego wykonania fragmentów „Mesjasza” G. F. Haendla.

W poniedziałek 2 lipca chór zwiedzał z polską przewodniczką piękne miasto Sopron, a w godzinach popołudniowych wyruszył w podróż powrotną do Polski.

 

            Do wyjazdu, tak jak poprzednio doszło przede wszystkim dzięki staraniom mieszkającej od lat na Węgrzech, ale pochodzącej z Imielina Marii Teresy Szabo (de domo Wadas), której w tym miejscu jeszcze raz serdecznie za wszystko dziękujemy.

Z kolei Urzędowi Miasta Imielin dziękujemy za materiały promocyjne (obrazy) oraz ufundowanie okolicznościowych kubków z logo miasta i chóru.                                           Koszty przejazdu na Węgry zostały pokryte przez niedawno reaktywowane Stowarzyszenie Kulturalne „Sokół”, a koszty samego pobytu (noclegi, wyżywienie) znalazły się w gestii chórzystów.

 

Ten krótki, ale intensywny wyjazd koncertowy zaowocował trzema udanymi koncertami oraz nowymi kontaktami kulturalnymi, dzięki którym prawdopodobnie uda się nawiązać stałą współpracę pomiędzy chórem „Harfa”, a węgierskimi zespołami śpiewaczymi. Dwa z nich już zapowiedziały swój przyjazd do Polski, do Imielina w przyszłym, 2019 roku.

 

Roman Jochymczyk

 

P.s. Fragmenty węgierskich koncertów będą niedługo do odsłuchania na stronie internetowej chóru „Harfa” www.chorharfa.pl/